Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

MP 4 CL 1 Plastikojedi_1920px

Plastikojedi

Od vseh smeti, ki kazijo zemljo, nam plastične smeti povzročajo največ preglavic.

Znanstveniki, okoljevarstvenice in okoljevarstveniki, biologi, navadni ljudje in najrazličnejše živali si pulijo lase in dlako, ker je plastičnih smeti toliko in tako dolgo ostajajo na travnikih, v vodah, jamah, na vrhovih gora in povsod, kjer jih nočemo.

A znanstveniki in znanstvenice so odkrili nekaj nadvse nenavadnega. Obstaja nekaj vrst plastikojedov, ki plastiko jedo. Še več, obožujejo jo! Med njimi so živali pa tudi gobe.

Ena takih živalic je ličinka velike voščene vešče. Ste pomislili, da bo žival, ki prebavlja plastiko, posebej pisana in ljubka vrsta miši ali medvedkov? Naj priznam, sama sem si želela prav to – ljubko živalico, ki bi jo imela doma in jo hranila s plastiko. Ličinka voščene vešče ni prav nič ljubka in je ne bi hotela imeti za hišnega ljubljenčka, a je kljub videzu zelo frajerska.

Preden so na svetu obstajali kupi plastike, ki jih vešča lahko poje, so se voščene vešče hranile z voskom iz čebeljih panjev in tako oškodovale čebele. Odkar obstaja plastika, pa vešče pojedo (tudi) to in jo spremenijo v biorazgradljiv kakec! Hvala, voščene vešče!

MP 4 CL 1 Plastikojedi_vesca3

Vešča

Pozor, to, da obstajajo organizmi, ki plastiko pojedo, ne pomeni, da lahko jogurtov lonček vržeš na tla! Plastikojedi ne živijo vsepovsod, poleg tega pa pojedo le malo plastike naenkrat. Ena voščena vešča potrebuje še 59 prijateljic in teden dni obedovanja, da skupaj pojedo kos plastike, velik kot škatlica vžigalic.

Učiteljice in učitelji pa tudi drugi odrasli v tvojem življenju se morda še spomnijo časa, ko so ljudje povsod kadili – v šolah, pri zdravniku, na avtobusu … Takrat, pa tudi še danes, je nastalo zaradi kajenja veliko smeti – cigaretnih ogorkov. Ti so strupeni, nevarni za okolje (in zate), pa še polni mikroplastike.

Na svetu je torej ogromno cigaretnih ogorkov, ti pa se, zaradi plastike, ki jo vsebujejo, zelo počasi razgradijo. Enega od organizmov, ki jé cigaretne ogorke, pa mogoče poznate tudi vi, pogost je namreč v trgovinah s hrano! To so gobe bukovi ostrigarji.

MP 4 CL 1 Plastikojedi_bukov ostrigar

Bukov ostrigar

Gobe podobno kot rastline za rast potrebujejo hranila in minerale. Da jih pridobijo, običajno v trhla debla, jabolčne olupke, tla v jesenskem gozdu poženejo bele korenine, ki jim rečemo micelij.

Bukovi ostrigarji pa za rast poženejo micelij v cigaretne ogorke in jih pojedo. Znanstvenice in znanstveniki so ugotovili, da lahko gobe ‘naučijo’, da pojedo cigaretne ogorke. Najprej jim ponudijo tiste dele ogorkov, ki so po obliki podobni lesu. Ko se gobe naučijo pojesti poznane dele, pojedo še preostali del ogorkov.

Niso pa še ugotovili, ali so gobe, ki zrastejo iz cigaretnih ogorkov, tudi užitne za ljudi. A ne skrbite, gobe, ki jih lahko najdete v trgovinah pri nas, so užitne, okusne in nikakor ne rastejo na cigaretnih ogorkih!

Članek je bil objavljen v reviji Moj planet

Moj planet je izvirna slovenska poljudnoznanstvena revija za otroke od 8. leta naprej, ki radi spoznavajo živali, rastline, naravne pojave in ves ta širni svet okoli sebe.
Več o reviji >

MP_4 nasl 1100px fb
Revija Moj Planet

Naročniki na dom prejmete 15% popusta in brezplačno kodo za celoleten dostop do izbranih nalog na interaktivnem portalu Učimse.com.

Menu