Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

NASLOVNA zgodbe_iz_gline_fotografije - 149 (1)

Prinaša toplino, krepi odnose

Za ustvarjanje z glino ni treba biti posebej nadarjen, saj glavni cilj ni samo lep izdelek, temveč predvsem skupaj preživeti čas.

Druženje in skupno preživljanje prostega časa je ključnega pomena za vzpostavljanje in ohranjanje stika z našimi otroki.

Otrok namreč staršu ne bo rekel: »Rad bi ti povedal nekaj pomembnega o mojem dnevu,« temveč ga bo povabil k igri.  »Igraj se z mano,« je stavek, ki vabi k zbliževanju, tlakovanju in ohranjanju odnosa. Odnosa, ki bo pomemben za naše otroke tudi in predvsem kasneje, ko jim bodo namesto staršev postajali večji vzorniki vrstniki. 

Zato je vsako druženje v tem obdobju tako dragoceno, izstopa pa skupno ustvarjanje in delo z rokami, saj ponuja drugačno vrsto umiritve in sprostitve. Ustvarjanje je način, kako izstopiti iz glave v srce. Omogoča čas za pogovor, delitev misli in občutkov. 

 

Dekorativno ali celo uporabno
Preprost izdelek, ki ga lahko naredimo skupaj z otrokom, je na primer krožnik iz valjane plošče, ki lahko služi kot krožnik za hrano, lahko pa iz valjane plošče otrok naredi tudi dekorativno tablico za svojo spalnico. Na steni mu tako lahko visi oblika najljubše živali ali kak napis. 

Dragocena glina

Glina, darilo matere zemlje, kot material, s katerim ustvarjamo, morda pri tem še posebej izstopa. Ko jo oblikujemo, nas oblikuje in uči tudi sama. Delo z njo nas pomirja. Je čudovit način lajšanja stresa, saj se ob delu z rokami aktivira drug del možganov kot takrat, ko storilnostno naravnani hitimo. Ko gnetemo kepo gline, začutimo, kako se v nas seli umirjenost. Glava, ki je bila še pred nekaj minutami tako polna misli, se naenkrat začenja osredotočati na mehanično ponavljajoče se gibe rok, na hlad gline in njeno mehko prepuščanje in vdajanje gibom. 

zgodbe_iz_gline_fotografije - 216

Spodbuda

Ustvarjanje z glino spodbuja ustvarjalno mišljenje, razvijanje domišljije, krepi fino in grobo motoriko. Od plastelina in drugih umetnih mas se razlikuje po tem, da končni izdelek lahko uporabljamo v vsakdanjem življenju. In vsakič, ko ga vzamemo v roke ali zagledamo na polici, ob tem občutimo ustvarjalni ponos. 

Če nimamo možnosti, da bi glino žgali v pravi peči za keramiko, lahko kupimo glino, ki se suši na soncu, in iz nje naredimo dekorativne predmete za stanovanje. Pobarvamo jih s temperami ali akrilnimi barvami ter s tem izdelke še polepšamo. Če pa želimo keramiko uporabljati v gospodinjstvu, sta glazura in žganje v za to namenjeni peči nujna.

Vztrajnost in trud

Pri oblikovanju gline včasih ne dobimo točno tega, kar smo si zamislili. Prepad med idejo in realnostjo lahko pomeni izziv pa tudi stres – tako za otroke kot za odrasle. A prav zato, ker z oblikovanjem gline ne moremo takoj in zlahka uresničiti vseh idej in terja to od nas več poskusov – vztrajanje, ponovitve in prilagoditve – je to tudi dobra šola potrpežljivosti.

zgodbe_iz_gline_fotografije - 240

Vaja v zbranosti

Ker je otrok notranje motiviran, da bi izdelek uspel, to lahko podaljša njegovo osredotočenost. Zato je lahko ustvarjanje z glino izjemna vaja za otrokove možgane, ki mu koristi tudi v šoli. Pri oblikovanju gline se na prijazen način uri v umirjenosti in zbranosti. 

Seveda nima vsak doma pravega keramičnega ateljeja, a vedno lahko kuhinjsko mizo zaščitimo s časopisnim papirjem in jo začasno spremenimo v površino za ustvarjanje. Za ustvarjanje ni treba biti posebej nadarjen, saj glavni cilj ni samo lep izdelek, temveč predvsem skupaj preživeti čas ob izkušnji ustvarjanja in povezanosti. 

Članek je bil objavljen v reviji Pogled

Pogled o različnih vidikih vzgoje in starševstva piše poglobljeno, tehtno in praktično. Zaupanja vredne vsebine pišejo znani slovenski strokovnjaki z različnih področij.

pogled_2024_marec_naslovnica1100px
Revija Pogled

Pogled lahko pridobite kot brezplačno starševsko prilogo ob naročilu otroških revij Cicido in Ciciban.

Menu