Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Prikupni in puhasti hrčki

Hrčki so zelo pogosti družinski ljubljenčki.

Hrčki so tihi in mirni. Skrb zanje ni zahtevna, a je dobro poznati njihove potrebe, da se bo naš mali prijatelj počutil kar najbolje.

Hrčki so majhni sesalci iz družine glodavcev. So nočne živali, kar pomeni, da so aktivni ponoči, večino dneva pa prespijo. Imajo debelušno telo in kratek, komaj viden rep. Na sprednjih tačkah imajo po štiri prste, s katerimi prijemajo in držijo hrano. Zadnje tačke imajo po pet prstov, na vseh pa imajo krempeljce, da lažje plezajo in kopljejo tunele.

Najbolj poznani so po ličnih vrečkah v gobčku. Te so namenjene shranjevanju hrane in segajo vse od ust do lopatic. Imajo tudi ogromne sekalce, s katerimi se že rodijo in jim rastejo vse življenje. Zato si jih morajo redno brusiti. To naredijo z glodanjem trde hrane, radi pa obgrizejo tudi kakšen kos lesa. Večino njihovega jedilnika sestavljajo semena. 

    Hrčku lahko občasno ponudiš košček mesa, sadja ali zelenjave. Nikoli pa mu ne ponudi čokolade, saj je zanj strupena. 
     

    Sam ali v paru?

    Poznamo več vrst hrčkov. Najpogosteje nam delajo družbo zlati ali sirski hrčki. Sodijo med večje hrčke, njihova življenjska doba pa je dve leti. Hrčki te vrste so samotarji, kar pomeni, da ne marajo družbe drugih hrčkov. Zlatih hrčkov zato nikoli ne združujemo med sabo, saj bi se srečanje zagotovo končalo s pretepom. 

    Bolj družabne so pritlikave vrste hrčkov, ki tudi v naravi živijo v skupinah. Mednje sodijo sibirski, kitajski in roborovski hrčki. Najbolje se počutijo v paru, a pomembno je, da sta hrčka skupaj že od rojstva. Da bi se izognili neželenim mladičkom, morata biti istega spola. Hrčki teh vrst lahko živijo tudi več kot tri leta.
     

    Kako si pridobiš zaupanje?

    Hrčki so v naravi plen. Zato so tihega in previdnega značaja. Ko hrčka prinesemo domov, mu moramo dati čas, da se navadi na novo okolje. Na svojo bližino ga privajamo postopno. Večkrat mu lahko ponudimo košček hrane. Kmalu ga bo premagala radovednost, zato se bo lotil raziskovanja okolice in plezanja po svojih človeških prijateljih.

      Če se hrček prestraši, te lahko tudi ugrizne. Zato vanj ne drezaj, še posebej ne takrat, ko spi. Zunaj kletke lahko pri hrčku opazimo zanimivo vedenje. Med raziskovanjem okolice se bo zmeraj gibal po isti poti.

      To je zato, ker hrčki slabo vidijo, a imajo dobro razvit voh. Z izločki posebnih žlez na hrbtu pot označijo s svojim vonjem, da se ne izgubijo. A kljub temu mora biti hrček ves čas pod nadzorom, saj se lahko hitro skrije pod kakšno omaro ali kuhinjske elemente.
       

      Moj dom naj bo raznolik

      V naravi hrčki živijo v podzemnih brlogih, sestavljenih iz številnih rovov in skrivališč. Svoje bivališče si razdelijo na spalnico, kopalnico, jedilnico in igralnico. Zato je pomembno, da našemu ljubljenčku v kletko namestimo čim več tunelov, hišic in plezal.

      Ker so hrčki zelo aktivni, v kletki ne sme manjkati kolo. Poskrbimo tudi za lesene igrače, ves čas pa mora imeti na voljo hrano in svežo vodo.
       

      Preden se odločiš za hrčka, pomisli:

      • Hrček bo najbolj dejaven v nočnih urah. Takrat lahko povzroča veliko hrupa in moti tvoj spanec.
      • Zanj boš moral skrbeti dve do tri leta. Ko se odločimo za žival, zanjo skrbimo vse njeno življenje.
      • Če hrčki zbolijo, potrebujejo veterinarja, ki je specializiran za male sesalce.

       

      Članek je bil objavljen v reviji Moj planet

      Moj planet je izvirna slovenska poljudnoznanstvena revija za otroke od 8. leta naprej, ki radi spoznavajo živali, rastline, naravne pojave in ves ta širni svet okoli sebe.
      Več o reviji >

      Moj planet

      Naročniki na dom prejmete 15% popusta in brezplačno kodo za celoleten dostop do izbranih nalog na interaktivnem portalu Učimse.com.

      Menu