Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Revija_MP_amb

Polarni sij

V prejšnji številki Mojega planeta smo spoznali sončev veter,
ki vpliva tudi na Zemljo.

S svojim vplivom ustvarja eno najlepših naravnih predstav – polarni sij.

Zemlja kot magnet

Naš planet je velik magnet. To lahko ugotoviš s kompasom, enostavno napravo, ki so jo izumili na Kitajskem že pred več kot dva tisoč leti. Kompas ima svoj magnet v obliki igle, ki se obrne v smeri sever–jug. Če kompas približaš magnetkom na hladilniku, se bo njegova igla obrnila v čisto drugi smeri, saj je magnetno polje hladilniških magnetkov v njihovi bližini močnejše od Zemljinega. Tudi pametni telefoni imajo vgrajen elektronski kompas in lahko zelo natančno izmerijo gostoto magnetnega polja Zemlje ali drugih magnetov.

Magnetosfera Zemlje

Že res, da je magnetno polje Zemlje šibko, a je zelo veliko. Približno je poravnano z geografskim severnim in južnim poljem, sega pa daleč v vesolje. Temu pravimo magnetosfera. Prav ta ščiti naš planet pred sončevim vetrom, torej drobcenimi naelektrenimi delci s Sonca, da ne pridejo v ozračje. Tudi drugi planeti imajo magnetosfere, Luna pa ne.

Revija_MPamb2

Nastanek polarnega sija

Zgodi pa se, da je Sonce občasno zelo nemirno in postane sončev veter močnejši in »zapiha« kot nekakšna vesoljska burja. To se dogaja ob močnih izbruhih na Soncu, najpogosteje ob viških njegove aktivnosti, ki si sledijo vsakih enajst let. Takrat magnetosfera Zemlje ne more preusmeriti vsega sončevega vetra in ta trči v ozračje. Ker delci sončevega vetra potujejo po magnetnem polju, se stekajo predvsem k severnemu in južnemu polu Zemlje. Kot tam trčijo v ozračje, molekule v zraku zasijejo, čemur pravimo polarni sij.

RevijaMP_polarni_sij

Nebesna predstava

Polarni sij zasveti v mavričnih barvah in na nebu je videti,  kakor da bi bile obešene  nekakšne zavese prelivajočih se barv. To je poleg mavrice najbolj barvit pojav v ozračju. Ali je nevaren? Seveda ne, saj se sončev veter ustavi visoko v ozračju in zato polarni sij nastane več kot 100 kilometrov nad tlemi.  Ker se v zadnjem času aktivnost Sonca povečuje, je bilo letos v polarnih območjih mogoče pogosto videti polarni sij. Žal je Slovenija daleč od severnega pola, zato v polarnem siju ne moremo tako pogosto uživati kot prebivalci severa Norveške, Švedske ali Finske.

Polarni sij v Sloveniji

Ne drži pa to, da pri nas polarnega sija ni mogoče videti. Ko se na Soncu zgodi zelo velik izbruh, se delci te vesoljske »nevihte« prebijejo tudi do ozračja nad našimi kraji. Takrat je mogoče polarni sij videti tudi v Sloveniji. Letos so ga opazili že dvakrat. Na spletu je veliko strani, ki objavljajo podatke o vidnosti polarnega sija, na primer spaceweather.com. Tudi za pametne telefone obstajajo aplikacije, ki opozarjajo na vidnost polarnega sija, na primer My Aurora Forecast. Ker se aktivnost Sonca še povečuje, bodite pozorni na obvestila o vidnosti polarnega sija v naših krajih in morda boste lahko v živo videli ta posebni naravni pojav.

Članek je bil objavljen v reviji Moj planet

Moj planet je izvirna slovenska poljudnoznanstvena revija za otroke od 8. leta naprej, ki radi spoznavajo živali, rastline, naravne pojave in ves ta širni svet okoli sebe.
Več o reviji >

Revija_MP_junij_naslovnica
Moj Planet

Naročniki na dom prejmete 15% popusta in brezplačno kodo za celoleten dostop do izbranih nalog na interaktivnem portalu Učimse.com.

Menu