Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Oranienbaum-Wörlitz vožnja z ladjico v kraljestvu vrtov Dessau Wörlitz © DZT Julia Nimke logo 3

Narava in trajnost v okviru svetovne dediščine

Odkrivanje cesarskega mesta, raziskovanje narodnega parka, ali pa kolesarjenje po poteh Vikingov in starih Rimljanov, tema trajnosti se na območjih svetovne dediščine v Nemčiji pojavlja v različnih oblikah.

Navsezadnje je cilj tega, da nekaj razglasimo za svetovno dediščino, ozaveščati o svetovni dediščini ter zagotavljati, da jo zaščitimo in ohranjamo. To je trajnost v polnem pomenu besede. 

Staro mestno jedro Regensburga s Stadtamhofom

Regensburg, mesto cesarjev in kraljev, je staro že skoraj 2000 let in izvrstno ohranjeno. V mestnem središču je zaščitenih kar 1.500 stavb; 984 od teh tvori staro mestno jedro z otokom Stadtamhof, ki je leta 2006 dobilo status Unescove svetovne dediščine.

Nekdanje cesarsko mesto navdušuje s pogledom ne le v preteklost, temveč tudi prihodnost okolja in podnebja. Na enajstih postajah Regensburške podnebne poti se lahko naučite veliko o lokalnih prilagoditvah podnebnim spremembam in se na lastne oči prepričate, kako se obnovljivi viri energije obnesejo na dolgi rok.

Regensburg pogled na Donavo in mestno jedro © Adobe Stock Thomas
Odkrijte zeleno stran Regensburga

Regensburg: pogled na Donavo in mestno jedro © Adobe Stock Thomas

Gostje tega bavarskega mesta ob Donavi pa boste poleg starega mestnega jedra s Stadtamhofom in donavskega limusa spoznali tudi načela trajnostnega in ozaveščenega potovanja in bivanja. Na spletni strani organizacije Regensburg Tourismus GmbH so na voljo ideje in nasveti, kako potovati, bivati in jesti trajnostno, katere trgovine prodajajo okolju prijazne izdelke in katere znamenitosti obiskati v mestu Unescove svetovne dediščine. 

Meje rimskega imperija: gornjegermansko-retijski limes

Več kot 900-kilomatrska kolesarska pot vas bo vodila vzdolž velikanske mejne črte, gornjegermansko-retijskega limesa. Pot je označena s kvadratnimi rjavimi oznakami z belim logotipom, napisom Dt. Limes-Radweg in stiliziranim kolesom s smerno puščico. 

Limes, eden najimpresivnejših in najdaljših arheoloških spomenikov v Evropi, označuje nekdanje rimske obmejne utrdbe od Rena do Donave v skupni dolžini 550 kilometrov. Pred 2000 leti je tedanja svetovna sila z utrdbami, stražnimi stolpi, obzidjem in palisadami razmejila svoj imperij od tako imenovanih barbarov.

Eining-Hienheim kolesarjenje ob Donavi © DZT Frank Blümler
S kolesom po gornjegermansko-retijskem limesu

Eining-Hienheim: kolesarjenje ob Donavi © DZT / Frank Blümler

Danes lahko limes raziskujete kar s kolesom po tematski kolesarski poti. Približno 818 kilometrov dolg odsek med Renom in Donavo vodi skozi štiri zvezne dežele in je idealen tako za zgodovinske navdušence kot tudi za ljubitelje narave. Malo počasneje, a intenzivneje, pa lahko limes odkrivate tudi peš, po tematski pohodniški poti. Prehodite lahko samo en odsek ali pa kar vseh 735 kilometrov. 

Stari bukovi gozdovi

Stari bukovi gozdovi so kot nekakšni domorodci Evrope. Brez človekovega posredovanja bi bukve prekrile velik del kopnega. Naravni nižinski bukov gozd pa je danes ohranjen le še v Nemčiji. Stari bukovi gozdovi v Nemčiji, ki so zdaj pod Unescovo zaščito, tako prikazujejo vznemirljivo, romantično in osupljivo raznoliko podobo izvirne naravne krajine v Evropi. So del čezmejne Unescove svetovne dediščine Starodavni in prvobitni bukovi gozdovi Karpatov in drugih delov Evrope.

Obiskovalci v narodnem parku Hainich med barvitimi drevesnimi krošnjami ali na gozdni promenadi, dostopni tudi ljudem z oviranostmi, vidijo, kaj pomeni ohranjanje neokrnjene narave. V tem raju za divje rastline in živali vas bo navdušila simbioza med infrastrukturo, ki omogoča lagodno potovanje, in bujno zelenino pragozda. 

Schönstedt pot pod krošnjami v narodnem parku Hainich © TTG
Privoščite si aktivno jesen v bukovem gozdu narodnega parka Hainich, ki je na Unescovem seznamu svetovne dediščine

Schönstedt: pot pod krošnjami v narodnem parku Hainich © TTG

Narodni park Hainich popotnikom pričara prav posebno izkušnjo med živopisanimi krošnjami dreves. Tu, kjer je naravi dovoljeno, da ostane narava, se razvija pragozd, ki nudi zatočišče divjim in ponekod ogroženim rastlinskim in živalskim vrstam. Zaščiteni Stari bukovi gozdovi so kot del Unescove svetovne dediščine eno od nepogrešljivih območij biotske raznovrstnosti na našem planetu. Aktivni dopustniki na kolesarskih in pohodniških poteh lagodno in hkrati obzirno do okolja raziskujejo divjino sredi Nemčije.

Te edinstvene naravne krajine lahko spoznavate tudi na eni od številnih poti med krošnjami; te obljubljajo res nepozabno izkušnjo in so dostopne tudi ljudem z oviranostmi. Poti, ki vas peljejo visoko med drevesnimi krošnjami v vsakem letnem času zagotavljajo čudovite razglede, tudi če potujete z invalidskim ali otroškim vozičkom.

Samostan Lorsch

Kraljeva dvorana nekdanjega samostana Lorsch v Hessnu je poznokarolinška stavba, verjetno zgrajena okoli sredine 9. stoletja med vladavino Ludvika Nemškega. Kot zadnji del nadzemne gradnje karolinškega samostanskega kompleksa je bila stavba leta 1991 skupaj z drugimi strukturnimi in arheološkimi ostanki srednjeveškega samostanskega kompleksa uvrščena na Unescov seznam svetovne dediščine.

Lorsch Karolinški samostanski kompleks, Unescova svetovna kulturna dediščina © DZT Bettina Dittmann Fotodesign
(Ponovno) učenje odpornosti? Brazda za brazdo

Lorsch: Karolinški samostanski kompleks, Unescova svetovna kulturna dediščina © DZT / Bettina Dittmann Fotodesign

Na delu objekta ima svoje prostore laboratorij na prostem Lauresham, izjemen kraj z vidika biotske raznovrstnosti. Ob podpori znanstvenikov je na podlagi dosedanjih raziskav naselbinske arheologije tukaj nastal kompleks stavb in različnih kmetijskih površin, ki omogočåajo gojenje rastlin in vzrejo živine kot nekdaj. Z raziskovanjem starih oblik njiv, kot so polja z visokimi hrbti (nem. Wölbäcker), je strokovnjakom uspelo opredeliti pomembne strategije in načine kmetovanja, ki zmanjšujejo tveganja in ohranjajo zdravo prst, kar je lahko zanimivo tudi za trajnostno in biotsko raznovrstno kmetijstvo 21. stoletja.

Arheološki mejni kompleks Haithabu/Hedeby in Danewerk/Danevirke

Obmejni kompleks v zvezni deželi Schleswig-Holstein velja za edinstven arheološki ostanek iz vikinške dobe. Od 9. do 11. stoletja je bilo zgodnjesrednjeveško mesto Haithabu (dansko Hedeby) eno najpomembnejših pomorskih mest trgovanja, bilo pa je tudi eno prvih mest v severni Evropi. Mesto je pred napadalci varovalo polkrožno obzidje. Tega pa se drži obrambni sistem Danewerk (dansko Danevirke).

Dannewerk arheološki mejni kompleks Haithabu in Danewerk, UNESCO-va kulturna dediščina © DZT Loïc Lagarde
S Thyro in Erikom se podajte na kolesarski izlet po območjih svetovne dediščine Haithabu/Hedeby in Danewerk/Danevirke

Dannewerk: arheološki mejni kompleks Haithabu in Danewerk, UNESCO-va kulturna dediščina © DZT / Loïc Lagarde

Velik del Danewerka in ves Haithabu danes tvorijo naravni rezervat. V dragocenih ostankih prvotne naravne krajine, ki jo sestavljajo travišča s prevladujočim navadnim volkom, redki travniki, resave in hrastovi gozdovi, živijo številne zaščitene vrste. V Danewerku in v Haithabuju gresta spomeniško varstvo in varstvo narave z roko v roki – le tako je mogoče ohraniti tako kulturno kot tudi naravno dediščino vikingov.  Danewerk in Haithabu obkroža obsežna naravna krajina, ki je prepredena s številnimi zgodovinskimi znamenitostmi. Tam lahko uživate na aktivnih počitnicah v naravi, ki jih bogata zgodovina naredi še zanimivejše. Na tematskih kolesarskih poteh Thyratörn in Eriktörn vas čakajo razburljivi vpogledi v svet vikingov in spoznavanje mogočnega obrambnega sistema Danewerk.  

Nemška turistična organizacija

Članek je bil objavljen v reviji Gea

Gea spodbuja dejaven življenjski slog in vseživljenjsko radovednost ter navdušuje z aktualnimi raznolikimi temami o dogajanju okrog nas.

Več o reviji Gea >

Revija:Gea:maj
Revija Gea

Naročniki revije Gea imajo 15 % ugodnejšo naročnino.

Menu