Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Solske potrebscine_LP Sola

Staršem prvošolčkov, staršem vseh šolarjev 

Vsak starš doživlja otrokov vstop v šolo na svoj način. Kot mama treh otrok sem imela tri zelo različne izkušnje.

A tole ni zapis mame, ampak učiteljice. Učiteljice podaljšanega bivanja, kjer med šolskim letom spoznam vso paleto čustvovanj in reakcij otrok.

Kot učiteljica jim prisluhnem in se trudim, da otroka opolnomočim tam, kjer to potrebuje. Da bo zmogel delo v šoli, predvsem pa, da se bo naučil sobivati in sodelovati s sošolci in učitelji. Zato vzemite ta zapis kot dobronameren nasvet. Kajti še vedno ste vi tisti, ki svojega otroka najbolje poznate.

VZEMITE SI ČAS, govorite o sebi, svojih občutkih, svojih doživljanjih, pripovedujte jim zgodbe iz svojega otroštva in svojega vsakdana. Šele ko ste vi pripravljeni spregovoriti, lahko postavljate vprašanja, na primer: Kaj pa ti misliš?, Se tudi tebi kaj takega dogaja v šoli? … 

OPAZUJTE svojega otroka, da boste videli, kaj ga res veseli, v čem je drugačen, v čem je res dober, in naj bo to eden od vaših skupnih projektov. 

ZAUPAJTE MU, spodbujajte druženje s sošolci in prijatelji ter ga učite, kako se postaviti zase in kako odreagirati v različnih situacijah. 

BERITE knjige, zgodbe, zgodbe o ljudeh, ki so pisali zgodovino, ki so ustvarjali tako, da nikoli niso obupali. Vse to da vašemu otroku zavedanje, da zmore, s tem se krepi njegova samozavest. 

NE DELAJTE NAMESTO NJEGA, lahko pa kakšno stvar naredite z njim oziroma ob njem. Odgovornost šolarja je, da sam skrbi za svoje potrebščine, da sam naredi domačo nalogo in je vi ne popravljate, zato smo v šoli učitelji. Vaša odgovornost pa je, da preverite, kako mu gre pri njegovi odgovornosti: ima potrebščine ali jih nima, ima nalogo ali ne? Če jo ima in ni pravilna, se ne vznemirjajte preveč. Naslednjič se bo bolj potrudil oziroma bo deležen dodatne razlage. Tako poteka učenje.  

DOPUŠČAJTE NAPAKE in slab dan. Tudi mi nismo perfektni in tudi naši dnevi niso vedno »oh in sploh«. Važno je, da se pogovarjate, in če je potrebno, pomagate oziroma poiščete pomoč, brez slabega občutka, da otrok zaradi tega ni uspešen. 

BODITE V OPORO. Pot odraščanja je pot, ki vodi po razgibanih poteh, čez prelaze in ovire, je pot, ki nam postavlja ovire in hkrati ponudi veliko lepega, zanimivega … Če bodo otroci dobili od vas občutek varnosti in sprejetosti, se vam ni treba bati, da se bodo na svoji poti izgubili. Morda bodo šli v drugo smer, kot bi šli vi, ali na drugačen način. Morda bo padcev več, a vsakič znova bodo vstali, če bodo vedeli, da ste tam za njih, da ste jim v oporo.

POSTAVITE MEJE IN PRAVILA. Otroci vedno znova preizkušajo meje in v najstniških letih bo tega vedno več. Resnično pomembno je, da to ozavestimo in sprejmemo. Z doslednostjo in postavljanjem pravil, negovanjem vrednot ali vsega, kar nam je v življenju pomembno, otroke vedno znova vračamo v varne okvirje. 

KONFLIKTI SO IN BODO. Manjši konflikti so sestavni del odraščanja in jih v šoli skušamo sproti reševati z mnogimi pogovori, igrami vlog, s prebiranjem primernih zgodb, ogledom kratkih filmov s sporočili o vrednotah. Če se konflikti stopnjujejo, se seveda vključijo tako starši kot svetovalna služba. 

ČASI SO ZA MNOGE TEŽKI. Otroci ne živijo otroštva, kot so ga pred pandemijo. Vse skrbi, vsa jeza, nejevolja, vse, kar starši nehote in podzavestno prinašate domov, se odraža na otrocih. Prav tako se skozi vaše otroke čuti vaš pogled na šolo in učitelja. Otrok mora to nekako sprocesirati tudi med svojim bivanjem v šoli. Morda kakšno zadevo doživi drugače, kot je vajen od doma. S pogovorom, predvsem s poslušanjem in vživljanjem v njihov svet skušamo učitelji »voziti« skupaj z njimi. Naj vedo, da so edinstveni, a kljub temu v šoli sobivajo z drugimi. 

ZAUPAJTE UČITELJEM. Poskusite se vzdržati, da bi narekovali učitelju, kaj in kako naj dela, ker velika večina učiteljev resnično dela za otroke in ne proti njim ali proti vam. 

NAJPOMEMBNEJŠI ZGLED STE VI. Veliko večino življenjsko pomembnih znanj in izkušenj otroci dobijo od vas. Toleranca, sposobnost empatije, solidarnost, spoštovanje sočloveka – vse to jim dajete vi z vašim zgledom, mi v šoli pa lahko to le nadgradimo z našim spoštljivim ravnanjem in delom z vašimi otroki. Če vse to začinimo še s humorjem in mnogimi objemi, smo že zmagali. Zatorej pogumno stojte ob strani vašim otrokom, zahtevajte od njih spoštljivost in odgovornost, potrpežljivost in solidarnost. Učite jih z zgledom, predvsem pa jih imejte neizmerno radi. Ljubezen res dela čudeže!

 

Članek je bil objavljen v reviji Pogled

Pogled o različnih vidikih vzgoje in starševstva piše poglobljeno, tehtno in praktično. Zaupanja vredne vsebine pišejo znani slovenski strokovnjaki z različnih področij.

Pogled

Pogled lahko pridobite kot brezplačno starševsko prilogo ob naročilu otroških revij Cicido in Ciciban.

Menu