Slovenci v postnacistični Avstriji naslovnica 1100 px

Slovenci v postnacistični Avstriji

Koroški Slovenci in politika asimilacije, 1945 - 1960

Robert Knight

Knjiga je produkt temeljitega raziskovanja uglednega angleškega zgodovinarja Roberta Knighta, ki je eden največjih strokovnjakov za politično zgodovino Evrope po drugi svetovni vojni. 

Avtorjevo zanimanje za Slovence se je začelo med delom v Nacionalnem arhivu v Londonu in se je poglobilo po raziskavah v slovenskih in avstrijskih arhivih (Dunaj in Celovec). Napisal je več člankov in poglavij o povojni obravnavi koroških Slovencev, vključno z njihovim položajem v mednarodni, nacionalni in deželni politiki. V znanstvenih krogih se je še posebno uveljavil s poglobljenimi analizami Avstrije v času nacizma in obdobju po drugi svetovni vojni. 

Knjiga nam daje vpogled v sistematično vodeno raznarodovanje in trpljenje, ki so mu podvrženi naši rojaki na avstrijskem Koroškem vse od začetka 19. stoletja. Avtor razgalja odnos nemško govoreče večine do Slovencev, ki temelji na ideji, da so Slovenci v vseh pogledih manj vredni od Nemcev, ta miselnost pa je vgrajena v vse politike, ki urejajo položaj Slovencev v sodobni Avstriji. Stanje se vse do danes ni bistveno izboljšalo kljub 7. členu Avstrijske državne pogodbe iz leta 1955, saj njegove določbe še vedno niso v celoti uresničene. Vse skupaj kaže na to, da nacistična ideologija v številnih evropskih okoljih (od Avstrije prek zahodno- in severnoevropskih držav do Ukrajine) še vedno bolj ali manj prikrito obstaja in da so temeljne človekove kolektivne in individualne pravice lahko nenadoma ogrožene povsod in ne le na avstrijskem Koroškem.

O avtorju 

Robert Knight je eden največjih strokovnjakov za politično zgodovino Evrope po drugi svetovni vojni. V znanstvenih krogih se je še posebno uveljavil s poglobljenimi analizami Avstrije v času nacizma in obdobju po drugi svetovni vojni. Študiral je zgodovino na univerzah v Cambridgeu in Würzburgu ter leta 1986 doktoriral na Londonski šoli za ekonomijo na temo »Britanska politika do okupirane Avstrije 1945–1950«. Od takrat je obsežno raziskoval in objavljal o povojni Avstriji, zlasti o njeni politični obnovi po drugi svetovni vojni in nacionalsocialistični vladavini. Leta 1988 je objavil zbirko razprav avstrijskega kabineta o politiki restitucije judovskim žrtvam nacizma. Med drugim je pisal za Times Literary Supplement (London), Journal of Modern History (Chicago) in Merkur (Frankfurt na Majni). Poučeval je na univerzah na Dunaju, v Salzburgu in Loughboroughu, od leta 2018 do leta 2024 pa je bil častni raziskovalni sodelavec na University College London.

Leto izida: 2026

Število strani: 344

ISBN/EAN: 9789612827465

Mere izdelka: 16,8 x 24,8 x 2,9 cm

Vezava: Trda

Datum izida:

Založba: Cankarjeva založba

Urednik: Tine Logar

Prevajalec: Vital Sever

Zbirka: Izven

Priporočamo vam tudi

V naravo po kosilo, navdih in sestavine Pogled marec 2026 hero

V naravo po kosilo, navdih in sestavine

Spoznajte divje rastline, ki jih je Isabel Fischer predstavila v knjigi Divja narava vse leto.

Divja narava vse leto naslovnica 1100 px
Isabel Fischer
Zoran Predin-foto Sasa Kovacic 5E4A6787-1

Zoran Predin: Pisanje me osvobaja

Midva kuhava, daj se ti hero

Midva kuhava: Kuharija naju povezuje

Mladinska knjiga PLUS

Šaleharjev bralni stroj

Zabavni ugrizi v digitalne knjižne obroke

Menu