Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Gobe kot čudežno zdravilo

Ker vseh ne vidimo s prostim očesom, je to težko verjeti, a živimo na planetu gliv.

Gozdove, travnike, parke in vrtove poseljujejo skrivnostni organizmi, ki jih najdemo celo v globinah oceanov in na vesoljskih postajah v orbiti.

Naši predniki so se z glivami intenzivno ukvarjali. Tudi zaradi tega, ker imajo nekatere od njih protivnetne, antibiotične in protivirusne učinke. Svet teh zanimivih bitij v svoji knjigi Skrivnostno življenje gliv razkriva avstrijski biolog Robert Hofrichter. Znani »šepetalec gobam« nam v njej odstira nevidni svet, ki se bohoti okoli nas.
 

Zdravilne lastnosti gob so poznali že v pradavnini

V torbici najslavnejše ledeniške mumije, ki jo poznamo kot Ötzi, so odkrili rezine dveh gob: ena od njih je bila bukova kresilka, ki jo človek uporablja že od pradavnine. Skupaj s piritom, katerega sledove so prav tako našli, je bila sestavni del takratnega »vžigalnika«. Druga pa je bila brezova odpadljivka, zdravilno sredstvo, katere prevretek naj bi pomagal pri želodčnih težavah, pripomogla naj bi še k zdravi koži in učinkovala proti tumorjem najrazličnejših vrst. 
 

Čaga – še ena od gob z zdravilnimi učinki

Na prvi pogled bi bulasti gomolj ob deblu breze le težko prepoznali kot gobo, prej bi ga imeli za bolno drevesno tkivo. V ruski ljudski medicini vse do Sibirije, ob Baltiku, pa tudi na Finskem črne gomolje čage že od nekdaj uporabljajo kot zdravilo proti raku. Poleg tega naj bi spodbujali imunski sistem, učinkovali protivnetno ter varovali trebušno slinavko in jetra.
 

Čaga lovi proste radikale

Čaga ima neobičajno visoko vrednost ORAC (angl. oxygen radical absorbance capacity), ki označuje zmožnost snovi ali živil, da prestrežejo kisikove radikale. Večja ko je, več prostih radikalov, ki lahko fiziološko poškodujejo celice, zmore nevtralizirati gram obravnavane snovi. Pri zelenem čaju, znanem po svojem antioksidativnem učinku, je ta vrednost okoli 1300, pri surovem korenčku 700, v suhi zmleti čagi pa kar 65.000!
 

Rejši – plemenita goba z vzhoda

Če čaga velja za zdravilno gobo s severa, imajo v Aziji rejši. Ta goba slovi kot kraljica medicinsko učinkovitih gob in je v kitajski ljudski medicini pod imenom ling zhi že približno 4000 let izjemnega pomena.
 

Goba večnega življenja

Pri nas se imenuje svetlikava pološčenka in le redko komu bi se utrnilo, da bi pojedel enoletne trosnjake: so čvrsti do zelo trdi, grenkega okusa in prekriti z neprivlačno plastjo smole. Rejši velja za učinkovito pri zdravljenju raka, na Kitajskem ji pravijo tudi »goba večnega življenja«.

Menu