Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Revija_MP_05_macke

Varujmo jih!

Noben skrbnik živali si ne želi, da bi žival izgubil.

Če jo izgubimo, je morda nikoli več ne bomo našli. Brez nas bo zelo težko preživela. Skrbniki živali smo zanje odgovorni vse njihovo življenje.

Posvojitev v nov dom

Ko posvojimo mladička ali mucka, ki na novo pride k nam, mu pripravimo miren prostor za bivanje, kotiček za spanje (ki ga pogosto izbere sam), posodico s svežo vodo in brikete (naj bodo na voljo ves čas), stranišče z nedišečim peskom. Ne pozabimo na skrivališča, kamor se zateče, če želi mir. To je lahko prostor pod posteljo, za omaro, pod kakšnim stolom, ki je prekrit z odejo. Skrit se počuti bolj varno. Če je le mogoče, prinesite s seboj njegovo tkanino ali igračke, ki imajo vonj po njem. Živali dajmo čas, da se bo počasi prilagodila na nove ljudi, nove vonjave, nove glasove in zvoke. Ne silimo vanjo, prijazno ji prigovarjajmo. Naj sama pride k nam, ko bo pripravljena.

RevijaMP_05_mačke

Ko muca izgine v domačem okolju

Mačka, ki že dlje časa živi pri svojih skrbnikih, dobro pozna stanovanje, svoje kotičke. Včasih želijo mačke iz stanovanja ven. Treba je skrbno zapirati okna in vrata. Še posebej okna »na kip« so zelo nevarna, saj se muca lahko zatakne in umre. 

Če muca izgine doma, pomislimo, ali jo preganja kak človek. Ali se je že večkrat skrivala, morda se boji druge živali, divjanja otrok, hrupa? Morda jo je kdo nevede zaprl v omaro, pralni stroj, v kak drug prostor? Morda so jo sosedje nehote zaprli v kakšno lopo ali klet? 

Če odhaja tudi ven, pozna okolico, kjer živi. Če je mačka zadovoljna, sama od sebe skoraj nikoli ne bo odšla drugam, saj ima hrano in dom.  Če nenadoma »izgine«, najpogosteje pomeni, da se ji je nekaj zgodilo. 

Mladički se lahko izgubijo ali odpeljejo v podvozju avtomobila, zato mladičkov ne spuščamo ven. Muco lahko poškodujejo ali celo pojedo tudi divje živali. V okolju, kjer je v bližini gozd, muce še toliko bolj pazimo. Najbolj se bojimo, da je ni odnesel kak človek s slabimi nameni.

Revija_MP_05_macke

Pobeg iz transporterja

Transporter vedno nosimo v naročju, z vratci naj bo obrnjen proti trebuhu ali pa vratca zavežimo z močno vrvico. Pogosto se zgodi, da je muca ob obisku veterinarja zelo vznemirjena in prestrašena. Veliko muc se boji odhoda od doma in vožnje. Ne marajo nepoznanega okolja. Včasih se ustrašijo tudi poka ali laježa in od strahu dobijo veliko moč. Izbijejo vratca transporterja in pobegnejo. Tudi če je muca domača, je včasih tako prestrašena, da v paniki zbeži na cesto ali v neznano okolje, kjer jo je zelo težko najti.

Čipiranje

Pametno je, da mačke čipiramo. To pomeni, da muci pod kožo vstavimo čip s podatki skrbnika tako kot psom. Ko najditelji pripeljejo izgubljeno muco na veterino ali v zavetišče, lahko skrbnika najdejo po čipu. 

 

RevijaMP_05_mačke

Kaj storiti, če muco izgubimo?

Zavedajmo se,  kako pomembna je varnost živali. Če je zunaj, jo imejmo pod nadzorom, pazimo nanjo. Najbolje, da jo damo na povodec. Če pride do tega, da muca izgine, naj jo išče in kliče človek, ki ga dobro pozna. Tujcem se ne bo pokazala. Nalepimo plakate z njeno sliko. Bližnjim veterinarskim ordinacijam in zavetiščem pošljimo fotografijo.

Mnoge živali se zelo bojijo pokanja in zvokov raket. V paniki lahko pobegnejo in se poškodujejo. Lepo je, če pirotehnike ne uporabljamo.

Članek je bil objavljen v reviji Moj planet

Moj planet je izvirna slovenska poljudnoznanstvena revija za otroke od 8. leta naprej, ki radi spoznavajo živali, rastline, naravne pojave in ves ta širni svet okoli sebe.
Več o reviji >

Revija_Moj_Planet_05_naslovka
Moj Planet

Naročniki na dom prejmete 15% popusta in brezplačno kodo za celoleten dostop do izbranih nalog na interaktivnem portalu Učimse.com.

Menu