Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Köln Frau und Mann am Bahngleis mit Rucksäcken schauen auf Handy DZT Julia Nimke z logotipom 2 (1)

Stopite v korak s časom in se zapeljite v naravo z vlakom

Nemčija je raj za ljubitelje narave. Do prelepih gozdov, travnikov, gora in jezer pa se lahko udobno in okolju prijazno zapeljete kar z javnim prevozom.

V nadaljevanju imamo za vas štiri insajderske ideje za potovanje. Počitniška dežela Nemčija se ponaša z bujnimi gozdovi, tihimi jezeri, impresivnimi skalnatimi območji in zasneženimi gorskimi velikani.

Tako je prava zakladnica naravnih lepot. Številne naravne in kulturne krajine v Nemčiji so tudi edinstvena območja biološke raznovrstnosti. Tam po rosnih travnikih skačejo krastače, po bukovih gozdovih pa se smukajo risi. Po rekah plavajo vidre, na dimnikih tradicionalnih hiš pa gnezdijo štorklje. Raznovrstnost rastlinskega in živalskega sveta je ogromna, dela narave pa so tako osupljiva, da med morjem in Alpami leži več kot sto narodnih parkov, biosfernih rezervatov, naravnih parkov in območij divjine.

Kar imamo radi, moramo varovati. Po tem načelu je bilo od leta 2001 v Nemčiji vzpostavljenih 23 naravnih območij Destinacija: narava. Zahvaljujoč sodelovanju treh večjih okoljevarstvenih organizacij in nemških želenic lahko do teh naravnih čudes med Alpami in Severnim morjem pridete z javnim prevozom – enostavno, lagodno in brez avtomobila. Oåkolju prijazna potovanja pa koristijo tudi občutljivim naravnim območjem, ki jih pridemo občudovat. Zmanjšamo predvsem izpuste CO2, kar je dobro za podnebje in biotsko raznovrstnost.

Uckermark, narodni park spodnje doline Odre: vožnja s kanujem © TMB-Fotoarchiv / Michael Handelmann

Uckermark, narodni park spodnje doline Odre: vožnja s kanujem © TMB-Fotoarchiv / Michael Handelmann

Ko se sprehajamo mimo molčečih jezer in žuborečih potokov, se čas ustavi. Kdor obišče naravni park Uckermarška jezera, se počuti kot na koncu sveta. Da se potopite v to spokojno in prelepo naravo, pa vam ni treba potovati daleč; naravni park leži na severovzhodu Brandenburga, blizu Berlina. Več kot 300 jezer, barij in rek ter nepreštevni potoki vas tam vabijo k zabavnim aktivnostim ob in v vodi, kot so denimo vožnja s kanujem, plavanje ali kolesarjenje vzdolž obale. Uckermark pa obožujejo tudi divje živali. Po nebu krožijo ribji orli, po ribnikih, obdanih s trstičjem, stopajo žerjavi, na bregovih rek pa zaposleni bobri gradijo svoje utrdbe. Poleg tega vas na obisk vabijo zasanjane kmečke vasice in romantična mesteca s tradicionalnim kamnitim tlakom. Prava posebnost je kraj Lychen sedmimi jezeri, ki skupaj tvorijo križ (Lychener Seenkreuz). Tu že od 18. stoletja iz hlodov gradijo splave – nekdaj za prevoz, danes za zabavo obiskovalcev.

Kako pripotujete z vlakom: Od kjerkoli v Nemčiji se najprej udobno pripeljete v Berlin z vlakom ICE ali IC. Tam se usedete na regionalni vlak, ki vas odloži neposredno pri enem od vhodov v naravni park: Templin, Fürstenberg, Zehdenick ali Prenzlau. Z avtobusno linijo UckermarkShuttle pa si lahko privoščite tudi krožni izlet po regiji.

Biosferni rezervat Pfalški gozd (Porenje-Pfalška): gozd in vino

V Pfalškem gozdu se neskončni nemški gozdovi srečajo z vinorodnimi griči. Strnjen gozd s kostanji, bukvami in hrasti je tako neokrnjen, da so si ga za dom izbrali divje mačke in risi, sokoli selci in velike uharice. Ko boste tavali skozi goščavo, preskakovali potoke in plezali na nenavadne skale, da bi videli razgled na nižjeležeče hribe in doline, boste že skoraj pričakovali, da boste nekje srečali Janka in Metko iz Grimmove pravljice. Ta raj za ljubitelje narave in pohodništva na jugozahodu Nemčije vas bo premamil tudi z romantičnimi gradovi in zasanjanimi mesteci. Zaradi blagega podnebja v tamkajšnjih vinogradniških vaseh uspevajo kiviji, limone, fige in mandlji. Počitniška dežela Nemčija v Pfalškem gozdu pokaže svojo najbolj sončno in simpatično stran.

Biosferni rezervat Pfalški gozd (Porenje-Pfalška): gozd in vino

Pfalški gozd, južna vinska pot v regiji Wasgau: kolesarjenje po gorskokolesarskem parku © Mountainbikepark Pfälzerwald e.V. / Andreas Meyer, World of MTB

Kako pripotujete z vlakom: Vlaki na dolge razdalje vas lahko pripeljejo na primer v Mannheim, Neustadt an der Weinstrasse, Kaiserslautern ali Karlsruhe. Od tam pa dostop do Pfalškega gozda ponuja javni prevoznik Rheinland-Pfalz-Takt. Če prenočujete v regiji, lahko s kartico Pfalzkarte lokalne avtobuse in regionalne vlake uporabljate brezplačno.

Narodni park Waddensko morje (Severno morje): vzorci valov v mivki

To je veliko več kot samo morje: so muljaste plitvine, sipine, plaže, slani travniki, otoki in otočki halligen. Waddensko morje na nemški obali Severnega morja je v ritmu plimovanja nastajalo dolga tisočletja. Gre za največjo tovrstno krajino in eno najrodovitnejših območij na svetu, ki uživa posebno varstvo kot Unescova svetovna naravna dediščina. Na milijone ptic si na poti v poletna in zimska bivališča tukaj privošči počitek, galebi kriče letijo nad slanimi travniki, polži in školjke so zakopani v mulj, šumeči valovi pa v mivko rišejo čudovite vzorce. Ta edinstvena svetovna dediščina obiskovalce privablja z aktivnostmi, kot so pohodništvo po muljastih plitvinah, jahanje, ribolov ali sproščanje na enem od otokov ali otočkov halligen.

Wittmund: krajina ob muljastih plitvinah z nasipom, center za pohode po muljastih plitvinah Wattwanderzentrum Ostfriesland © DZT / Florian Trykowski

Kako pripotujete z vlakom: Iz številnih nemških mest imate direktno povezavo z vlakom IC do postaje Norddeich Mole. Od tam pelje trajekt do otokov Norderney in Juist. Z železniških postaj Wilhelmshaven, Cuxhaven, Esens in Norden imate avtobusno povezavo do trajektnih pristanišč v Baltrumu, Wangeroogeju, Langeoogu in Spiekeroogu. Celoten vzhodnofrizijski polotok pa lahko poceni prepotujete tudi s počitniškim avtobusom.

Narodni park Hainich (Turingija): dih jemajoča divjina

Diši po listju in gobah. Na visoki veji poje repaljščica, urh pa s pljuskom skoči v majhen ribnik, obraščen z živo rumenimi perunikami. Narodni park Hainich vas bo popeljal v davne čase, ko so bili gozdovi povsem prepuščeni samim sebi. To je pravi pragozd sredi Nemčije, v katerem orhideje z nežnimi cvetovi poganjajo iz vlažne zemlje, na razcepljenih vejah starih bukev pa v zasedi ležijo divje mačke. Če želite gozd raziskovati z vrtoglave višine, se lahko odpravite po poti med krošnjami. Pot je dolga 540 metrov in obljublja osupljive razglede. Prelepi narodni park Hainich s svojimi redkimi gozdnimi prebivalci je le dobrih deset kilometrov oddaljen od Wartburga, ki je uvrščen na Unescov seznam svetovne dediščine, in je obvezen postanek za vse ljubitelje zaščitene narave.

NemškiPR5

Narodni park Hainich: pot med krošnjami © TTG

Kako pripotujete z vlakom: Najprej se pripeljete v Eisenach, kamor iz vse Nemčije vodijo redne povezave vlakov ICE in IC. Dobri izhodišči sta tudi železniški postaji Bad Langensalza in Mühlhausen. Zanimive točke so dostopne tudi z avtobusom, in sicer z vozovnico Umweltticket ali Welterbeticket.

Nemška turistična organizacija

MOjPlanetNAslovnica
Revija Moj Planet

Naročniki na dom prejmete 15% popusta in brezplačno kodo za celoleten dostop do izbranih nalog na interaktivnem portalu Učimse.com.

Menu