Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

1920 x 1280_SPLET DOBRE ZGODBE_DECEMBER_2024-TI IN JAZ (1)

Spletni zmenki 

Danes je življenje precej drugačno, kot je bilo še pred dobrim desetletjem, sploh pa v času mladosti vaših staršev. S tehnologijo, ki nas povsod spremlja in oblikuje naš način življenja, se spreminja tudi način spoznavanja ljudi.

Online dejti, kot ta izraz uporabljate mladi, kjer lahko preko aplikacij ali socialnih omrežij spoznaš zanimive ljudi, je postalo zelo priljubljeno. Ampak preden skočiš v ta svet, je fino vedeti nekaj pomembnih stvari!

Zakaj so online dejti tako privlačni?

Prvič, online dejti so preprosti in hitri. Z eno aplikacijo lahko spoznaš ogromno ljudi. Če si sramežljiv ali ti je v živo težko začeti pogovor, je splet super način, da se izraziš. Imaš čas premisliti, kaj boš napisal, in če ti pogovor ne gre, se lahko vedno umakneš.

Poleg tega lahko najdeš ljudi s podobnimi interesi, tudi če ne živijo v tvojem kraju. Če si recimo ljubitelj animejev ali določenih iger, lahko spoznaš nekoga, ki deli tvoje navdušenje. Vendar pa to ni vedno tako preprosto, kot se zdi na prvi pogled. Pa si za začetek poglejmo nekaj plusov takšnih zmenkarij.

Pozitivne strani online dejtov

  1. Povezovanje z ljudmi, ki jih ne bi spoznal v resničnem življenju: Morda se v tvoji šoli vsi že poznajo in splet ti omogoča širše spoznavanje. Lahko najdeš osebe, ki ti resnično ustrezajo.
  2. Lažje izražanje: Če imaš težave s pogovorom iz oči v oči, se online zmenki zdijo varnejši prostor za začetek.
  3. Zabava: Online zmenki so zabavni, razburljivi in včasih malo skrivnostni. Nikoli ne veš, koga boš srečal!

A kaj so pasti, na katere moraš paziti?

Čeprav se zdi vse krasno, je pomembno razumeti, da online dejti prinašajo nekaj tveganj.

  1. Lažne identitete (catfishing): Včasih ljudje na spletu niso tisti, za katere se predstavljajo. Nekdo, ki se zdi popoln, se lahko izkaže za nekoga, ki laže o svoji starosti, videzu ali celo spolu. Zato je vedno pametno biti previden.
  2. Tveganje za tvojo varnost: Splet je ogromen in žal niso vsi ljudje dobronamerni. Če se kdaj dogovoriš za srečanje v živo, naj bo to na javnem kraju in naj tvoji prijatelji ali starši vedo, kje si. Morda je celo pametno, da je kje v bližini kakšen tvoj prijatelj ali prijateljica.
  3. Pritisk na popolnost: Ljudje na spletu pogosto objavljajo samo svoje najboljše verzije. Popolni selfieji, zabavni videi – vse je lahko videti neverjetno, ampak ni vedno realno. Ne primerjaj se z drugimi in se ne počuti slabo, če ne ustrezaš tej popolni sliki.
  4. Čustva in samozavest: Online zavrnitve se lahko zdijo bolj boleče, kot si misliš. Če se nekdo preneha pogovarjati s tabo, te ignorira ali ti pošlje neprijazna sporočila, lahko to vpliva na tvoje razpoloženje ali celo poslabša tvojo samozavest.
  5. Razočaranje: Velikokrat se zgodi, da je človek v živo le slaba podoba tega, za kar se je predstavljal po spletu. Vsi namreč želimo pokazati vse svoje najboljše plati, najlepše slike ali celo dodamo kaj, kar v resnici sploh ne drži. Ko nekoga s spleta srečaš v živo, si lahko precej razočaran. Prav tako tvegaš, da si ti razočaral spletnega dopisovalca, saj je v tebi videl nekaj drugega, kot si v resnici, čeprav mu nisi dajal lažnih informacij. Lahko si je preprosto zgradil podobo, ki si jo želi, in jo pripisal tebi, resnica pa je čisto drugačna.

Online zmenkarstvo je lahko zanimivo in razburljivo, a pomembno je, da ostaneš pameten in varno raziskuješ ta digitalni svet. Vedno poslušaj svoje občutke in se postavi zase, če je potrebno. Ljubezen, prijateljstvo in povezanost so pomembni, a najprej moraš poskrbeti za svojo varnost in dobro počutje. Če te zanima več ali si v zagati, kje naj začneš, se ne boj poiskati pomoč. In ne pozabi, da prava ljubezen pogosto pride takrat, ko jo najmanj pričakuješ – brez telefona v roki!

Kako ostati varen in se zabavati?

  1. Ne deli preveč osebnih informacij: Nikomur ne povej svojega naslova, šole ali telefonske številke. Vse to lahko uporabi nekdo, ki nima dobrih namenov.
  2. Postavi si meje: Če se v pogovoru počutiš neprijetno ali te nekdo pritiska, da narediš nekaj, kar ti ni všeč, se lahko mirno umakneš. Nikomur nisi dolžan ničesar dokazovati!
  3. Ne pošiljaj intimnih slik: Tudi če ti je nekdo všeč, nikoli ne veš, kaj se lahko zgodi z osebnimi fotografijami, ki jih deliš. Raje ostani na varni strani.
  4. Pogovori se z nekom, če si v zagati: Če ti je nekdo na spletu sumljiv ali ne veš, kako  naj se odzoveš na situacijo, se obrni na prijatelja ali odraslo osebo, ki ji zaupaš. Nič ni narobe, če prosiš za nasvet.

»Swipanje« in »snapchatanje«

Veliko aplikacij temelji na »swipanju« – drsenju levo ali desno glede na to, ali ti je nekdo všeč ali ne. To lahko ustvari občutek, da so ljudje samo slike, ne pa resnične osebe s čustvi. Zmenki so postali hitra igra, kjer iščeš nekaj novega, namesto da bi se osredotočil na grajenje globljih vezi. 

Za mlade se spoznavanje velikokrat dogaja na Snapchatu. »Snapchatanje« in zmenki so lahko zabavna, a hkrati tudi občutljiva tema. Fino je, da je tak način spoznavanja hiter in razburljiv. A tako kot velja za vse spletne kontakte, tudi tu veljajo osnovna pravila varnosti. Sporočila naj bodo lahkotna in prijazna. Humor in pristnost sta boljša kot pretvarjanje. Pisanje brez obraznih izrazov je lahko napačno razumljeno, zato uporabljaj emojije, da izraziš namen.

Nasveti za splet (in resnično življenje)

  1. Ostani iskren: Ne pretvarjaj se, da si nekdo drug, da bi naredil vtis. Bodi to, kar si, in oseba, ki bo prava zate, te bo sprejela takšnega, kot si.
  2. Vzemi si čas: Ne hiti v zvezo samo zato, ker vsi okoli tebe to počnejo. Prava oseba je vredna čakanja.
  3. Ne pozabi na resnično življenje: Online zmenki so lahko zabavni, a poskrbi, da se ne boš oddaljil od resničnih prijateljstev in družinskih vezi. Ne preživljaj preveč časa za ekranom – svet tam zunaj je poln zanimivih, zabavnih in lepih priložnosti! 
  4. Prednosti v živo: Spoznavanje v živo ima veliko prednosti. Človeka spoznavaš počasi, v njegovem okolju, v stiku z drugimi ljudmi, o njem veš veliko več kot o nekom na spletu in zgodi se, da ti na spletu sploh ne bi bil všeč, v resničnem življenju pa ga oceniš čisto drugače. Ali obratno. V resnici človek šteje kot celota, z vso svojo energijo in vsem, kar ga označuje. In to velja tako za simpatijo kot tudi za prijateljstvo.

Članek je bil objavljen v reviji PIL

Pil, revija za najstnike, prinaša zanimivo branje o tegobah odraščanja, glasbi, filmu, športu, zanimivostih iz Slovenije in sveta in še marsikaj.

Več o reviji > 

PIL_4_december_naslovnica (1) (1)
Revija PIL

Naročniki na dom prejmete 15 % popusta in brezplačno kodo za celoleten dostop do izbranih nalog na interaktivnem portalu Učimse.com.

Menu