Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Počitnice s psom

Pasje poletje

Počitnice prinašajo več prostega časa za igro in sprehode s psom. A previdno – za pse so visoke temperature lahko nevarne.

Ko nam je poleti vroče, oblečemo kratke hlače in majice s kratkimi rokavi. Kopamo se v morju, jezeru ali reki, umaknemo se v senco, pijemo hladne pijače in se posladkamo s sladoledom.

Na spopadanje s poletnimi temperaturami je dobro pripravljeno tudi naše telo: ko nam je vroče, se potimo. S potenjem telo oddaja odvečno toploto in tako ohranja svojo temperaturo.

Psi pa se ohlajajo drugače, saj se ne potijo. Ko jim je vroče, poiščejo zavetje v senci. Uležejo se na hladne površine ali pa skopljejo luknjo v tla in se uležejo na hladno zemljo. Telesno temperaturo uravnavajo tudi tako, da hitro dihajo skozi odprt gobček. Vendar ta način ohlajanja ni tako učinkovit kot pri ljudeh. Psom postane vroče mnogo prej kot nam.

    Z nekaterimi psi moramo biti v poletnih dneh še posebej previdni. Hitreje postane vroče tistim pasmam psov, ki prihajajo iz hladnejših krajev. To so na primer haskiji in druge pasme z gosto, dolgo dlako. Za vročino so močno občutljive tudi brahicefalične pasme: psi z zelo kratkim gobčkom. Mednje spadajo na primer mopsi, buldogi, bokserji in drugi. Telesno temperaturo slabše uravnavajo tudi mladički, ostareli in bolni psi.
     

    Toplotni udar

    Pes se lahko na previsokih temperaturah pregreje že v nekaj minutah. Včasih se nam sploh še ne zdi tako vroče, ko so temperature za naše pasje prijatelje že nevarne. Pride lahko do toplotnega udara. Če ne ukrepamo takoj, lahko pes od vročine pogine.

    Znaki toplotnega udara so:

    • hitro in oteženo dihanje, pes hrope,
    • gosta, lepljiva slina,
    • pes se opoteka ali celo obleži in ne more vstati,
    • je zmeden in omotičen.

    Prva pomoč

    Če opaziš znake toplotnega udara, psa takoj umakni v senco. Brisačo zmoči z vodo in z njo pokrij psa. Ko postane topla, jo zamenjaj z novo. Nato s starši psa čim prej odpeljite k veterinarju. Za hlajenje nikoli ne uporabljaj ledu ali zelo mrzle vode, saj je tak način ohlajanja lahko nevaren.

     

    Prepreči toplotni udar!

    Dobro je poznati znake vročinskega udara, še bolje pa ga je preprečiti. Za brezskrbno pasje poletje se zato drži nekaj preprostih pravil:

    • Psa sprehajaj zgodaj zjutraj in pozno zvečer, ko so temperature nižje. Podnevi pa naj bodo izhodi res kratki in namenjeni le opravljanju potrebe.
    • Ne meči žogic, palic in drugih predmetov. Med tako aktivnostjo se pes še hitreje segreje! Namesto tega naj pes več voha, sprehod pa naj bo počasen.
    • Ne vodi psa po vročem asfaltu, da si ne opeče blazinic.
    • Poskrbi, da ima pes vedno možnost umika v senco in da ima vedno na voljo svežo vodo za pitje.
    • Psa nikoli ne puščaj v parkiranem avtomobilu z mirujočim motorjem, niti za nekaj minut!

     

    Članek je bil objavljen v reviji Moj planet

    Moj planet je izvirna slovenska poljudnoznanstvena revija za otroke od 8. leta naprej, ki radi spoznavajo živali, rastline, naravne pojave in ves ta širni svet okoli sebe.
    Več o reviji >

    Moj planet

    Naročniki na dom prejmete 15% popusta in brezplačno kodo za celoleten dostop do izbranih nalog na interaktivnem portalu Učimse.com.

    Menu