Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Mladički so velika odgovornost.

Mi bi imeli pa mladičke!

Mladički so tako puhasti, drobni in prikupni! S svojimi vragolijami nam z lahkoto pričarajo nasmeh na obrazu.

Vendar so tudi velika odgovornost. Vsak mladiček enkrat zraste v odraslo žival, ki bo še dolgo z nami. V svetu hišnih ljubljenčkov pa je na žalost tako, da je živali veliko več kot domov zanje.

Ko v svoj dom sprejmeš žival, zanjo prevzameš odgovornost. To pomeni, da zanjo skrbiš vse njeno življenje. Morda si kdaj zaželiš, da bi tvoj ljubljenček lahko imel mladičke. A previdno – domače živali imajo lahko veliko mladičev.

Psička ima po 4 ali mnogo več mladičev naenkrat, in to dvakrat na leto. Tudi mačka ima lahko v enem letu približno 12 mladičev. Podgane in drugi mali glodavci pa celo več kot 10 mladičkov kar vsak mesec! To pomeni zelo veliko novih živali, za katere je treba poskrbeti.
 

Skrb za mladičke je zelo zahtevna

Hišni ljubljenčki v nasprotju z divjimi živalmi ne morejo sami poskrbeti zase. Če jih spustimo v naravo, tam ne bodo preživeli. Čisto vsakemu mladičku je treba zato poiskati nov dom in ljudi, ki bodo skrbeli zanj. Domove pa je težko najti, saj jih ni dovolj za vse.

Živalski starši tudi potrebujejo pomoč pri skrbi za mladičke.

Živalski starši tudi potrebujejo pomoč pri skrbi za mladičke.

Živalski starši tudi potrebujejo pomoč pri skrbi za mladičke. Veliko je čiščenja, poskrbeti je treba, da imajo vsi mladički dovolj hrane in da je z njimi vse v redu. Ko odraščajo, jih je treba vzgajati in učiti. Mladički tudi veliko grizejo, praskajo in raziskujejo, zato je treba neprestano paziti nanje. To pomeni, da je treba ponoči vstajati, podnevi pa veliko časa preživeti ob živalski mami in mladičih. To pa je zelo težko, saj moraš v šolo, starši pa v službo.
 

Mladički odrastejo

Pri nas je med zapuščenimi živalmi še vedno največ mačk. Nekateri ljudje imajo mladičke, ker so prikupni. Vendar vsak mladiček odraste, ljudje pa se jih pogosto naveličajo. Zato žival zapustijo. 
Nekateri ljudje svojega ljubljenčka kar odvržejo v gozdu ali na vasi. Živali so se naveličali in mislijo, da bo lahko sama poskrbela zase. Vendar ne more. Take živali lahko povozi avto, poškodujejo jih divje živali, včasih hudo zbolijo ali pa ne znajo poiskati hrane zase. Večina jih ne preživi dolgo.

Če ima zavrženi ljubljenček srečo, konča v zavetišču za zapuščene živali.

Ko živali ljudem postanejo odveč, jih zapustijo.

Če ima zavrženi ljubljenček srečo, konča v zavetišču za zapuščene živali. Tam poskrbijo, da so živali zdrave in site ter jim iščejo nov dom. Toda posebej odrasle mačke zelo težko najdejo dober dom. Nekatere ga nikoli ne dočakajo.
 

Bi res imeli mladičke?

Zato še enkrat premisli – res želiš, da ima tvoj ljubljenček mladiče? Tudi če je čas počitnic in lahko pomagaš pri oskrbi mladičkov, bodo morali prej ali slej v nov dom. Kaj pa, če bodo skrbniki tvojih mladičev želeli svoje mladičke? In tako naprej … Kmalu bo mladičev toliko, da bo skrbnikov zanje zmanjkalo.
 

Sterilizacija in kastracija

Pomembno je preprečiti rojstvo neželenih mladičkov, saj s tem preprečimo trpljenje tisočih živali. To lahko storiš na več načinov. Če imaš doma glodavce, ki se hitro razmnožujejo, loči samce od samic in jim ne dovoli, da se družijo. Mačk, psov in drugih živali ne puščaj zunaj brez nadzora.

Svojega ljubljenčka pa lahko tudi steriliziraš oziroma kastriraš. To je poseg, ki ga opravi veterinar. Po sterilizaciji oziroma kastraciji žival ne more več imeti mladičkov. To je še posebej pomembno pri tistih živalih, ki živijo zunaj ali pa se prosto potikajo naokrog.
 

Članek je bil objavljen v reviji Moj planet

Moj planet je izvirna slovenska poljudnoznanstvena revija za otroke od 8. leta naprej, ki radi spoznavajo živali, rastline, naravne pojave in ves ta širni svet okoli sebe.
Več o reviji >

Moj planet, april 2021
Moj planet

Naročniki na dom prejmete 15% popusta in brezplačno kodo za celoleten dostop do izbranih nalog na interaktivnem portalu Učimse.com.

Menu