Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Revija_MP_maj_volkovi

5 resnic o volkovih

Volkovi so čudovite, skrivnostne živali.

Žal se jih drži slab sloves, saj v pravljicah pogosto nastopajo v vlogi zlobnežev. A volkovi niso prav nič zlobni in človeku ne želijo nič hudega.

Srečni smo lahko, da jih najdemo tudi pri nas. V naših gozdovih po ocenah strokovnjakov živi okoli 100 volkov. 

1. Volčji trop je volčja družina 

Skupini volkov pravimo trop. Ta v marsičem spominja na človeško družino. V tropu je običajno od 4 do 8 živali, vendar je lahko to število tudi večje ali manjše in se skozi leto spreminja. Vodi ga vodilni par – to sta oče in mama. Drugi člani so njuni mladiči. Spomladi volkulja skoti od 3 do 6 mladičev, ki ostanejo s starši, dokler ne odrastejo. Ko so stari približno dve leti, se odpravijo iskat partnerja in si ustvarijo novo družino. Žal jih veliko pogine preden odrastejo. Za mladiče skrbi ves trop – torej starša in njuni potomci iz prejšnjih legel. Prve dni jim hrano v brlog nosi oče. Ko so mladički dovolj stari, se po hrano odpravi tudi mama. Še preden dopolnijo eno leto, se s starši že odpravijo na prvi skupni lov. 

Revija_MP_maj_2023_volkovi

 2. Volkovi branijo svoj teritorij 

Volkovi so zelo teritorialne živali. En trop živi na ozemlju, velikem okoli 350 km2. Na tem teritoriju iščejo hrano. To je njihov dom, ki ga branijo pred drugimi volkovi. Meje svojega ozemlja označujejo z iztrebki in urinom ter s tuljenjem. Če tuj volk zaide na njihovo ozemlje, ga preženejo. S tem volkovi sami poskrbijo, da se na nekem območju ne namnožijo preveč. Če bi se to zgodilo, ne bi bilo dovolj hrane za vse in volkovi bi lahko poginili od lakote. 

3. Voljče tuljenje ima poseben pomen 

Mit, da volkovi tulijo v luno, ne drži. S tuljenjem se namreč sporazumevajo. Ko mlad volk zapusti svojo družino in išče nov teritorij zase, s tuljenjem preverja, ali je tam že kdo doma. Lahko bi rekli, da mladi volk zatuli: »Je kdo tukaj?« Če so v bližini že doma drugi volkovi, bodo odgovorili s tuljenjem: »Ja, pojdi stran!« S tuljenjem se sporazumevajo tudi člani znotraj tropa. Če se ločijo drug od drugega, se s tuljenjem pokličejo, da vedo, kje so. 

Revija_MP_maj_volkovi

4. Volkovi so pomembni za ohranjanje narave 

Vsako živo bitje ima v naravi svojo vlogo. Volkovi se prehranjujejo predvsem s srnjadjo in jelenjadjo. Lovijo najpogosteje tiste živali, ki jih je najlažje ujeti: bolne in shirane živali. S tem skrbijo, da v gozdovih živijo predvsem zdrave živali. Z lovom prav tako poskrbijo, da se njihov plen ne namnoži preveč. Če bi bilo srn zelo veliko, bi pojedle preveč rastlinja in povzročile veliko škodo v okolju. 

Revija_MP_maj_2023_volkovi

5. Volkovi se bojijo ljudi 

Volkovi se nas bojijo mnogo bolj kot mi njih. Tudi če imaš to srečo, da volka srečaš v naravi, ga boš videl le za kratek čas. Takoj ko te bo volk zaslišal, se bo namreč umaknil in skril. Zato je strah, da bi ti volk kaj naredil, povsem odveč.  

Članek je bil objavljen v reviji Moj planet

Moj planet je izvirna slovenska poljudnoznanstvena revija za otroke od 8. leta naprej, ki radi spoznavajo živali, rastline, naravne pojave in ves ta širni svet okoli sebe.
Več o reviji >

Revija_Moja_Planet_maj_2023_naslovnica
Moj planet

Naročniki na dom prejmete 15% popusta in brezplačno kodo za celoleten dostop do izbranih nalog na interaktivnem portalu Učimse.com.

Menu