Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Slikanice so za otroke prve galerije

Slikanice so za otroka prve galerije

Likovna urednica Tanja Komadina o pomembnosti ilustracij v knjigah za najmlajše.

Iz otroštva se spomnimo, kako močan vtis je na nas naredila slikanica, zato je skrbno izbrana kakovostna ilustracija zelo pomembna. Vsebine, ki jih kot otroci v slikanicah spoznavamo, ostanejo z nami vse življenje. Branje besedila in branje podob je enako pomembno.

V slikanicah se besedilo in ilustracija prepleteta v neločljivo celoto. Raznolike ilustrirane knjige, stripi in slikanice so za otroka prve galerije in prva srečanja z likovno umetnostjo. Z njimi si bogatijo svoj doživljajski svet, spodbujajo jih k razmišljanju, pogovoru, pridobivajo nova spoznanja ... ter so hkrati tudi v sprostitev in zabavo. Za otroke je branje skupaj z odraslim veselje in užitek.

»Vsebine, ki jih kot otroci skozi slikanice spoznavamo, ostanejo z nami celo življenje.«

Zato je pomembno, da so tudi likovne tehnike in pristopi raznoliki, kot je pisan tudi svet okoli nas. Otroci ga s slikanicami spoznavajo, vzbudijo jim raznolika občutja ter odpirajo svetove čudežnega, pravljičnega in resničnega. Vrzel, ki nastane med besedo in ilustracijo, zapolnjuje otrokova oziroma bralčeva domišljija.

Ena izmed ilustriranih knjig, ki se nam je močno vtisnila v spomin, je Moj prijatelji Piki Jakob Kajetana Koviča. Doživela je številne ponatise in je aktualna še danes. Naslednje leto bo že 50. obletnica prvega izida. Ilustracije Jelke Reichman nagovorijo z izčiščenimi prizori,  ilustratorka plišastega medveda največkrat naslika čez cel format, ga približa, da nas gleda v oči z vedno drugačnim izrazom. S tem pred nami Piki oživi in z njim sočustvujemo in se veselimo.

Moj prijatelj Piki Jakob

»Ena izmed ilustriranih knjig, ki se nam je močno vtisnila v spomin, je Moj prijatelji Piki Jakob Kajetana Koviča.«

Kajetan Kovič in Jelka Reichman sta bila eden prvih slikaniških tandemov. Ni vedno tako, da se ilustrator in pisatelj poznata in sodelujeta že od samega začetka, obstaja več različnih načinov, da se njuno delo na koncu združi v knjigi. 

V dobrih slikanicah nam ilustracije povedo ravno toliko kot besedilo, nagovarjajo tako otroke kot odrasle bralce. Vsak ilustrator skrbno načrtuje dramaturgijo slikanice ali ilustrirane knjige. Z raziskovanjem in pogovori z uredništvom ustvari čvrsto celoto besedila in oblikovanja. 

 

Dvanajst mescev, slikanica Marije Lucije Stupica s pesmimi Andreja Rozmana Roze, nas tako osupne z izbrano barvno skalo celostranskih naslikanih pokrajin v svojevrstnih raznolikih atmosferah, v katere lahko dolgo zremo in opazujemo, kaj vse počnejo ljudje v različnih mesecih.

Hana Stupica pa nas v slikanici Anje Štefan z naslovom Zajčkova hišica preseneti, ko naslika prizore tako, da z razkošno kostumografijo in številnimi detajli dobesedno predirajo in razpirajo liste papirja.

Anja Štefan: Zajčkova hišica

»V dobrih slikanicah nam ilustracije povedo ravno toliko kot besedilo.«

Naj omenim še dve prevedeni knjigi. In sicer knjigo avstrijskega pisatelja Heinza Janischa Pravljično potovanje Hansa Christiana Andersena z ilustracijami Maje Kastelic, ki mojstrsko izriše prostore dogajanja in jasno ustvari tri ravni zgodbe v različnih barvnih skalah in velikostih kadrov ter s povečanimi celostranskimi pravljičnimi prizori iz pravljic Hansa Christiana Andersena, v katere umesti tudi deklico in Hansa kot opazovalca. 

Pravljično potovanje Hansa Christiana Andersena. Ilustracija Maja Kastelic

»Maja Kastelic mojstrsko izriše prostore dogajanja.«

Dava Pilkeyja in njegove knjige o Kapitanu Gatniku in Pasjem možu že dobro poznamo. Pilkyjevi stripi so narisani s poenostavljeno risbo, s preprostim kadriranjem in liki. Navduši z duhovitim scenarijem, ki se mu tovrstna risba odlično poda, in zagotovo bo marsikaterega otroka spodbudil k sproščenemu ustvarjanju stripov.

Ilustrirane knjige, slikanice in stripi mlade bralce spodbujajo k branju, s tem odkrivanju sveta, ustvarjanju, k prijetnemu druženju ob skupnem branju in prvim bralnim korakom. 

Menu