Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Aljoša Harlamov, glavni urednik Cankarjeve založbe

Katere Moderne klasike prebrati? Priporoča Aljoša Harlamov

Glavni urednik Cankarjeve založbe ob 20-letnici zbirke Moderni klasiki predstavlja svoj bralni izbor.

Moderni klasiki vrhunskih sodobnih romanov z vsega sveta so neprecenljiva zakladnica odmevnih knjig.

Zbirka Moderni klasiki, ki združuje vrhunske literarne glasove, letos praznujejo 20. rojstni dan. Urednik Aljoša Harlamov je ob tej priložnosti izbral tri naslove, ki jih priporoča v branje.
 

Zgodbe, ki jim ni para

Zbirka kratke proze Lucie Berlin (1936–2004) Priročnik za čistilke (prevedla Pia Prezelj) je bila za časa svojega življenja skoraj povsem spregledana. Potem pa se je izbor njenih najboljših zgodb, objavljen posthumno, nenadoma znašel med najbolj prodajanimi knjigami leta. In to si vsekakor zasluži.

Zgodbe, kakršne je pisala, še danes nimajo para – postavljene so v delavsko okolje, protagonistke so večinoma ženske, prežete so z avtobiografskimi detajli, pronicljivimi opazkami in raznovrstnim humorjem. In četudi pripovedujejo o najbolj vsakdanjih rečeh ter se začnejo in končajo na sredi, bralcu vedno ponujajo tudi neverjeten razgled po svetu in družbi.
 

Ena najboljših knjig, kar sem jih prebral

Odkrito bom povedal: Confiteor Jaumea Cabréja je ena najboljših knjig, kar sem jih prebral v življenju. Roman, v katerega moraš morda najprej pasti; toda ko padeš, ne prideš več kar tako ven.

Roman (prevedla ga je Vesna Velkovrh Bukilica) je družinska kronika, je zgodovinski roman, ki se dotika tudi naših krajev in ljudi, je roman o glasbi in umetnosti, o pomenu knjig in branja, je analiza zla in družbene norosti, obsodba človekovih zločinov nad drugimi, je realističen roman, je potovanje v času, je fantazijska, sanjska kronika, je … Ta roman je vse. Monumentalno delo, ki zajame dvajseto stoletje v njegovi srži, hkrati pa bralska poslastica, ki jo je morda težko držati v rokah v postelji, a jo je še težje kar odložiti.
 

Spregledan roman južnoafriškega pisatelja

Če sem lahko (znova) odkrit: Načini smrti je nekoliko spregledan roman južnoafriškega pisatelja Zakesa Mdaja, ki bi si vsekakor zaslužil veliko več bralcev. Navdušuje predvsem s svojo mešanico brutalnega, personalnega realizma in nekakšne kolektivne pravljičnosti, anekdotičnosti, kar lahko imenujemo »afriški« magični realizem, toda obe realnosti se nikakor ne stapljata, ampak odpirata razpoke, ki so tudi razpoke v družbi po apartheidu.

Gre za nekonvencionalni ljubezenski oziroma družinski roman, delo, ki bo presenetilo tako tiste, ki še nikoli niste brali kakšnega južnoafriškega romana, kot tiste, ki ste kakšnega že. Tenkočutno branje, tudi kadar brez opozorila zareže. Prevedel ga je Andrej E. Skubic.

 

 

Kupujte knjige še ceneje v Svetu knjige

Člani Sveta knjige imajo vedno najmanj 20 % pa tudi do 70 % popust.

Knjige iz zbirke Moderni klasiki na voljo tudi v Svetu knjige. Izbirajte med romani Priročnik za čistilke, Confiteor, Načini smrti in drugimi.

Menu