Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Mladinska knjiga praznuje 80 let

V osmih desetletjih smo izdali več kot 125 milijonov knjig, najmanj ena se najde v vsakem slovenskem domu.

V hiši, kjer so se rodili legendarni pravljični junaki in kjer imata znanje in domišljija glavno besedo, praznujemo okroglih 80 let.

V tem času smo v Mladinski knjigi izdali več kot 125 milijonov knjig, ki jih najdete v vsakem slovenskem domu in ob katerih so zrasle generacije, pa vrhunska izobraževalna gradiva ter izvirne revije za otroke, ki jih pozna vsaka družina. 

Okrogli jubilej, ki ga zaznamuje slogan Dobre zgodbe so večne, praznujemo s številnimi dogodki, jubilejnimi izidi in izdelčno kolekcijo priznane ilustratorke Maje Kastelic. 
 

Poletje 1945 

Mladinska knjiga je bila ustanovljena v zgodnjem poletju leta 1945, s poslanstvom, da imajo otroci in mladi možnost branja kakovostnih besedil v slovenskem jeziku.

Na Gosposki ulici v Mariboru se je leta 1946 odprla ena prvih knjigarn Mladinske knjige

»Knjižice so morale biti tako poceni, da jih je vsaka mati lahko kupila svojim otrokom, in natisnjene s tako prijaznimi črkami, da so jih lahko brale tudi babice, ki si niso mogle privoščiti očal,« je skromne cilje prvega leta založbe opisala soustanoviteljica in prva urednica Mladinske knjige Kristina Brenkova. V prvem letu je izšlo 6 knjig, prva je bila Ciciban čita. Že leto pozneje je izšlo 52 knjig v nakladi 260.000 izvodov. Naklade so naraščale iz leta v leto … 

Ciciban bere

Dobre zgodbe štejejo

V svoji zgodovini je Mladinska knjiga:

  • dala glas več kot 7500 tujim in domačim avtorjem.
  • Izdala več kot 800 knjig, nagrajenih s svetovnimi literarnimi nagradami, ter več kot 90 odstotkov vseh Nobelovih nagrajencev.
  • V kuharicah je izšlo več kot 50.000 receptov.
  • Knjižnih zbirk in serij je bilo v 80 letih kar 275.
  • Podeljenih nagrad s področja izvirne književnosti in ilustracije je bilo 254.
  • Ena najpomembnejših slovenskih knjižnih zbirk vseh časov Naša beseda je izšla v skupni nakladi več kot 3 milijone izvodov. 
  • Če bi zložili na kup vse prodane knjige Davida Zupančiča, najbolj prodajanega avtorja zadnjih let, bi bil ta visok za 14 ljubljanskih nebotičnikov.
     

Maček Muri ima že 50 let

V Mladinski knjigi so se rodili in še vedno živijo legendarni knjižni junaki, ob katerih so odraščale generacije Slovencev. Najslavnejši slovenski maček, maček Muri, letos praznuje 50 let! Od rojstva naprej je s svojimi zgodbami razveselil že več kot 200.000 otrok. Njegov avtor, Kajetan Kovič, ni niti slutil, da bo knjiga postala tako priljubljena. O nastajanju priljubljenih zgodb je zapisal: »Maček Muri mi je bila igra in ob pisanju sem se zelo zabaval. Namenil sem jo svojemu sinu, ki je ravno takrat odraščal.« 

Maček Muri v družbi Muce copatarice in Pikija Jakoba

V družbi legendarnih slikanic

Muri, ki sicer najraje bere časopise in gleda nogomet, se v prvi mesecih jubilejnega leta 2025 potika po knjigarnah Mladinske knjige in otroke vabi na slikanje in pravljico. V izložbah ste ga lahko videli v družbi Muce copatarice in Pikija Jakoba, kjer nagovarja starše in otroke, naj pogledajo jubilejni izbor otroških slikanic. Med njimi so Lonček na pike, Pekarna Mišmaš, Mojca Pokrajculja, Moj dežnik je lahko balon, Piko dinozaver in druge.
 

Rojstni dan praznuje tudi Ciciban

Tudi revija Ciciban letos praznuje 80. obletnico. In ni otroka v Sloveniji, ki že ne bi srečal te priljubljene revije. V 80 letih je izšlo več kot 900 številk v skupni nakladi več kot 35 milijonov in na njenih straneh zaživelo na tisoče besedil in podob. Cilj njegovega prvega urednika Josipa Ribičiča in ustanoviteljev je bil, da bi vsi otroci vsak mesec dobili leposlovno, zabavno in poljudno poučno revijo z umetniško ilustracijo. Ciciban praznuje z antologijo Štiri tačke, psi in mačke, v kateri so zbrani najlepše mačje in pasje zgodbice, pesmice, stripi in uganke, ki so izšli v revijah Ciciban. 

Prva številka revije Ciciban iz leta 1945

»Ko si toliko časa prisoten pri Cicibanu, kot sem bila jaz, je tako, kot da bi imela še eno družino. Vsi ustvarjalci Cicibana, vsi smo iz enega testa, s srcem in dušo pri stvari. Zavedam se, da je naš čas omejen in sem hvaležna za vse,« je o reviji povedala legendarna ilustratorka Jelka Reichman, ki je imela šest let, ko je Ciciban prvič izšel, z revijo pa sodeluje že več desetletij.
 

Preživele so zgodovino in imajo še veliko povedati

Jubilejno leto praznujemo tudi z novo zbirko Živi klasiki, ki prinaša kultna literarna dela v sodobni preobleki in po dostopni ceni. Zbirko smo izdali z namenom, da klasike, ki imajo še vedno veliko povedati, približamo mladim bralcem. Zato je zbirka na voljo v mehki vezavi, sodobna in drzna podoba pa je delo vrhunskih slovenskih ilustratorjev. V zbirki zaenkrat najdete romane Slika Doriana Graya, Drakula, Krasni novi svet, Prevzetnost in pristranost, Tujec in Sto let samote

Jubilejno leto praznujejo z novo zbirko Živi klasiki.

Lepota ni le v besedi

Bujno zelenje, sočno, vlažno in polno življenja. Na vrhu velik rdeč cvet, ki krade pogled. Tako lep, da ga moraš imeti. Motiv za jubilejno izdelčno kolekcijo je prispevala mednarodno uveljavljena ilustratorka Maja P. Kastelic.

Motiv za jubilejno izdelčno kolekcijo je delo Maje P. Kastelic.

Njen motiv travnika z rdečo cvetlico krasi stekleničke za vodo, notesnike, vrečke in druge izdelke, ki jih najdete v knjigarnah Mladinske knjige. 
 

Vse najboljše, Mladinska knjiga!

»Z Mladinsko knjigo sodelujem že od leta 1986, torej že več kot 38 let. Spoznala sem več odličnih urednikov in urednic, najuspešnejše ustvarjalne podvige dolgujem Andreju Ilcu, ki me je pred več kot 20 leti pregovoril, da sem začela ustvarjati slikanice. A moj čisto prvi urednik, ki me je navdušil za sodelovanje z Mladinsko knjigo, je bil Božo Kos, čigar duhovite ilustracije sem občudovala že v osnovni šoli. Še vedno hranim njegovo pismo, ki mi je bilo dolga leta motivacija za nadaljnje ustvarjanje.«
Lila Prap

»Čudoviti ljudje Mladinske knjige so me vsestransko podprli in mi omogočili, da živim svoje sanje – že od otroštva najrajši od vsega berem, danes pa se lahko na čudežen način pohvalim, da sem tudi bran … Pa vse najboljše za rojstni dan! (smeh)«
David Zupančič 

Konec leta 1961 je več ljubljanskih podjetij zgradilo stavbo Konzorcij.

»Draga Mladinska knjiga, čestitam ti ob visokem jubileju, si 80-letnica, a si še vedno mlada po srcu in viziji, sicer ne bi bila Mladinska knjiga, ampak Starinska. Zahvaljujem se vsem urednicam in urednikom, čudovitim vodnikom po nelahkih poteh nastajanja knjig. Živi in rasti naprej, v veselje bralcem in ustvarjalcem!«
Saša Pavček

»Vse, kar napišem za otroke, gre najprej v Cicibane, od tam pa v knjige. Kar napišem za odraslo mladino, pride tja po drugi poti. Zmeraj pa so vmesni člen urednice in uredniki, ki so najbolj dragoceni. Brez njih bi večina mojega pisanja ostala v živem, analognem ali digitalnem spominu tistih, ki so me slišali. Tistega, kar sem napisal za otroke, pa večinoma sploh ne bi bilo. Zato sem vsem, brez katerih bi te založbe ne bilo, zelo hvaležen, da so mi omogočili delati tisto, kar me veseli in osrečuje. In založbi ob njenem jubileju želim, da bi pomagala spravit tisto, kar se v njih skriva, na svetlo še mnogim literarnim in likovnim talentom.«
Andrej Rozman - Roza

»Če se spomnim, da je moj prvi knjižni prevod izšel pri Mladinski knjigi leta 1974 in da sem bil potem pri tej založbi kot knjižni urednik zaposlen med letoma 1978 in 2008 in uredil približno 700 knjig, in če dodam, da je po upokojitvi izšlo pri MK (in CZ) še 25 mojih prevodov oziroma izvirnih del, potem lahko zapišem, da je bila založba Mladinska knjiga v mojem življenju zelo navzoča in da sem hkrati tudi sam popisal ne le enega njenih listov.«
Aleš Berger

»Mladinska knjiga je bila edina knjigarna v Slovenj Gradcu, mojem rojstnem kraju. V najstniških letih mi je mama nekega dne dala denar za nove čevlje. Ko sem šla po ulici, me je pot zanesla do knjigarne, kjer sem si s tem denarjem kupila prvo knjigo o Freudovi psihoanalizi in še par filozofskih knjig. Navdušena sem bila nad svojo modro izbiro, mama pa veliko manj. Od takrat naprej sva čevlje kupovali skupaj. Mama je skrbela, da so bile ob glavi, polni idej, tudi noge suhe.«
Renata Salecl

Knjigarna Konzorcij

Knjigarna Konzorcij je danes največja slovenska knjigarna.

Menu