Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Maksimilijanova neverjetna epizoda

Spoznajte tragično zgodbo naivnega Maksimilijana, ki se je z meksikajnarji zapisal tudi v slovenski zgodovinski spomin.

V izjemni knjigi se slovenska zgodovina prepleta z zgodovino Avstrijskega cesarstva, Evrope in sveta.

Monografija Maksimilijan, cesar po Napoleonovi milosti izpod peresa dr. Gregorja Antoličiča celostno prikazuje zapletene okoliščine, v katerih se je nadvojvoda Ferdinand Maksimilijan Habsburško-Lotarinški odločil za tvegano potezo, da kot Maksimilian I. Mehiški sprejme krono Mehiškega cesarstva.

Avtor bralcu odgrne pogled v občutljive odnose znotraj habsburške dinastije, v kateri je Maksimilijan kot mlajši brat Franca Jožefa zaradi veljavnega načela primogeniture vseskozi ostajal v senci cesarja, ki je tudi odločal o njegovi vojaški in politični karieri. 

Da bi laže razumeli odločitve, ki jih je sprejemal, nam avtor predstavi njegov avanturistični značaj in sanjavo zagledanost v eksotične kraje, po drugi strani pa nenehen občutek prikrajšanosti in zapostavljenosti, kar je vodilo v napetosti med bratoma in naivno zaupanje francoskemu cesarju Napoleonu III. Ko se je na njegovo prigovarjanje in po posvetih z ženo Šarloto končno odločil sprejeti mehiško krono, se mu niti sanjalo ni, v kakšno smrtonosno avanturo se je podal. Kratko obdobje, ki je sledilo, je bilo edino v zgodovini Habsburžanov, ko so sočasno imeli dve cesarski kroni, a ta druga je bila kratkega veka. 

 

Čeprav je Maksimilijan v Mehiko pripeljal francoske vojake in prostovoljce iz Avstrijskega cesarstva, meksikajnarje (med katerimi so bili tudi številni Slovenci), mu to ni zagotovilo vzpostavitve miru in državljanska vojna se je nadaljevala. Ko pa se je končala ameriška državljanska vojna, so republikanske Združene države, ki so na eni strani nasprotovale cesarstvu na svoji južni meji, na drugi pa dosledno izvajale Monroejevo doktrino, po kateri evropske velesile ne smejo delovati na obeh ameriških kontinentih, pritisnile na Franca Jožefa.

Ta si zaradi groženj ni več upal poslati novih enot meksikajnarjev na pomoč bratu. Ko je projektu vzpostavitve Mehiškega cesarstva pod vplivom evropskih velesil hrbet končno obrnil še Napoleon III., je bil nesrečni mehiški cesar obsojen na poraz in usmrtitev. 

Tragična zgodba naivnega, izigranega Maksimilijana, o kateri so pisali vsi svetovni časopisi, se je z meksikajnarji globoko zapisala tudi v slovenski zgodovinski spomin, zdaj pa je na naše knjižne police končno prišla tudi bogato ilustrirana monografija uglednega slovenskega zgodovinarja, ki bo slovenskemu bralcu omogočila razumevanje te neverjetne epizode 19. stoletja.

Menu